Zegar_24H: GODZINA 00:00 - wygodnictwo, czy celowy zamiar? - BINALECTRUM

Zegar_24H: GODZINA 00:00 - wygodnictwo, czy celowy zamiar?

zmaterializowano 20 maj 2016r

Zegar_24H: GODZINA 00:00 - wygodnictwo, czy celowy zamiar?

Zastanawialiście się dlaczego zmiana doby następuje o godzinie 00:00, czyli o północy w tzw. środku nocy?

Mówiąc inaczej, dlaczego nowy dzień zaczyna się o 00:01 ?

Doba ma 24 godziny.

24h = 2 x 12h

12h dnia

12h nocy

Zastanawiający jest fakt, że ktoś-gdzieś-kiedyś ustalił, że nowy dzień zaczyna się po północy (PÓŁ – NOCY) w samym środku nocy, zamiast jak to jest w przyrodzie i w harmonii z naturą podczas wschodu Słońca.

Czy spowodowane było to wygodnictwem przy konstruowaniu zegarów, a może podyktowane innymi czynnikami?

Jak widać na obrazie poniżej, Słońce swoje ekstremum na nieboskłonie osiąga o 12:00 w samo południe. Jednocześnie widzimy, że po przeciwnej stronie mamy ową 00:00 – północ. Kolejne ekstremum, tyko że w przeciwną stronę. Może ustalono, że skoro po północy Słońce przybliża się do osiągnięcia apogeum na nieboskłonie w południe to ten okres będzie liczony jako dzień?

czas dobowy

Dla szerszego objaśnienia: czas wchodu i zachodu Słońca nie jest wartością stałą. Każdego dnia się zmienia. W dodatku przy obliczeniach należy uwzględniać miejsce położenia obserwatora. Przez co potrzeba „więcej zachodu” niż przy obecnym przejściu z 00:00 na 00:01.

Są kalendarze o innych zmianach doby, 3 wybrane:

  • kalendarz Majów - Tzolkin opiera się na Słońcu, więc nowa doba, czy też KIN rozpoczyna się ze wschodem Słońca dla danego miejsca na Ziemi. (należy to pamiętać przy obliczaniu KINu narodzin jeśli urodziliście się w nocy)
  • kalendarz (żydowski / hebrajski) oraz kalendarz (muzułmański / islamski) opierają się na Księżycu, więc nowa doba rozpoczyna się o zmierzchu. Tutaj zwrot „nastał nowy dzień” należałoby zastąpić zwrotem „nastała nowa noc”

Dla każdego organizmu żywego naturalnym jest budzenie się podczas nastawania świtu – tuż przed wschodem Słońca nad horyzontem. Jest tak dlatego, że szyszynka i siatkówka odpowiadające za produkcję melatoniny przestają ją wydzielać. Dlaczego? Szyszynka i siatkówka wydziela melatoninę wyłącznie w ciemności. Mówiąc inaczej, są wrażliwe na bodźce świetlne. Dlatego najzdrowszego snu człowiek będzie doświadczał śpiąc w całkowitej ciemności.

Również istnieje bardziej subtelny czynnik, mianowicie ze wschodem Słońca nie tylko jest nam podarowany nowy dzień, ale i nowy napływ świetlanych energii - przez transformator jakim jest Słońce.